Цього року, як і минулого, через пандемію та карантинні обмеження не було змоги організовувати в повному обсязі публічні зустрічі та заходи для відзначення Дня Європи на Житомирщині. Проте, дотримуючись карантинних обмежень були проведені наступні заходи:
10 травня Житомирська облдержадміністрація долучилася до Всеукраїнської інформаційної кампанії #миEUкраїна, опублікувавши елементи єдиного візуального стилю Дня Європи в Україні на офіційних вебсайтах обласної та районних державних адміністрацій (далі – сайти) та на сторінках у соцмережі Facebook.
У рамках вищезазначеної медіакампанії згідно з календарним графіком з 10 по 14 травня на сайтах, у соціальних мережах, на сторінках інтернет-видань та у засобах масової інформації публікувалися відповідні інформаційні та аудіовізуальні матеріали, що розповідають про основні європейські цінності, зокрема:
«Підписання Декларації про європейську перспективу України наближає повноцінну інтеграцію у Європейський Союз – Володимир Зеленський»;
«#МиEUКраїна: в Україні почали відзначати Дні Європи»;
«#МиEUКраїна: Онлайн-марафон до Дня Європи досі триває»;
«Сьогодні у Житомирі відзначають День Європи. ПЛАН ЗАХОДІВ»;
«Житомирська ОДА вітає жителів області з Днем Європи. ВІДЕО» та інші.
До Дня Європи Управлінням інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації також виготовлено тематичний відеоролик, який розміщено на офіційному вебсайті облдержадміністрації, на каналі облдержадміністрації у відеохостингу YouTube, та який транслювався в ефірі телерадіоорганізацій області та на LED-екранах у м.Житомирі.
12 травня було проведено онлайн-засідання Координаційної ради з питань сприяння у розвитку громадянського суспільства при Житомирській облдержадміністрації, до якого долучилися експерти з питань євроінтеграції.
За сприяння Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації 14 травня на телеканалі «СК1» було проведено програму до Дня Європи на тему: «Житомирському Євроклубу – 25! Перший в Україні: історія успіху», участь у якій взяла директор Департаменту агропромислового розвитку та економічної політики облдержадміністрації Наталія Арендарчук та президент громадської організації «Молодіжне об’єднання «Євроклуб» Олена Дікова-Фаворська. Також про відзначення Дня Європи у Житомирській області та діяльність «Євроклубу» говорили 17 травня у програмі «Актуально» на телеканалі «Союз-ТВ».
У м. Житомирі до Дня Європи було проведено ряд заходів:
- Творчі презентації країн Європи;
- Тематична виставка картин мистецького закладу «Художня школа імені Віктора Шкуринського» Житомирської міської ради;
- «Фотосушка»;
- майстерклас аквареллю від викладачів мистецького закладу «Художня школа імені Віктора Шкуринського» Житомирської міської ради;
- майстерклас по біодизайну від майстрів народної творчості Ганни Івченко та Олега Земнухова;
- майстерклас аквареллю від викладачів мистецького закладу «Музична школа імені Святослава Ріхтера» Житомирської міської ради.
На сайті Державного архіву Житомирської області розміщено документальну виставку до Дня Європи: https://drive.google.com/file/d/11GYmE4lxbH-nt34owfUtG8qvmNFMt4ld/view
Напередодні Дня Європи бібліотекарі КЗ «Житомирська обласна бібліотека для юнацтва» провели для учнів житомирської загальноосвітньої школи № 19 брейн-ринг «Євроерудит». Юнаки та дівчата перевірили і розширили свої знання з історії, культури та традицій країн Європи.
У рамках святкування дня Європи було організовано вуличну акцію «Світ – Європа – Україна». Жителі міста мали змогу перевірити свої знання про країни Європи у вікторинах «Європейські перегони», «Третій зайвий», «Європейські столиці» тощо. Учасники заходу відповідали на запитання, ставили позначки на карті країн Європи, які мають бажання відвідати в майбутньому, розповідали яких європейських письменників читають та з творчістю яких планують познайомитися. Під час акції діяла книжкова виставка «Україна – в Європі, Європа – в Україні» з різноманітною тематичною літературою.
Освітні заклади Житомирщини також долучилися до святкування Дня Європи та провели низку заходів.
Так, Житомирським медичним інститутом Житомирської обласної ради 29 квітня проведено онлайн зустріч з представниками Європейської фундації «Effer» та клініки НСР імені Івана Павла ІІ з м. Познань Республіки Польща з метою ознайомлення з досвідом функціонування системи охорони здоров’я Польщі.
Державним університетом «Житомирська політехніка»:
У Житомирському державному університеті імені Івана Франка
11 травня відбулося засідання за «круглим столом» на тему «Український досвід розбудови панєвропейської екомережі»; «Європейська інтеграція: мовний аспект», 14 травня проведено спільну науково-практичну конференцію з науковцями з Республіки Польща.
Поліський національний університет 14 травня провів тематичні медіа-презентації «Європа очима молоді», 15 травня презентовано віртуальну виставку «Welcome to Europe».
У рамках відзначення Дня Європи у навчальних закладах області проведено тематичні лінійки, уроки, виховні позакласні заходи, лекції, бесіди, вікторини, засідання за «круглим столом», на яких висвітлювалася сутність та роль Європейського Союзу на сучасному етапі.
У закладах загальної середньої освіти Бердичівського району проведено:
Також Бердичівською міською радою проведено тематичний захід до Дня Європи «Україна – це Європа».
Відзначення Дня Європи в регіонах − це важливий крок самоідентифікації України як європейської держави, причетної до традицій і цінностей Європи. Проведення такого заходу відіграє важливу роль у формуванні громадської думки про майбутнє нашої держави в європейській сім’ї народів.
День Європи в Україні
З 2003 року в третю суботу травня в Україні відзначається День Європи відповідно до Указу Президента № 339/2003 від 19 квітня 2003 року.
Відправною точкою на шляху до встановлення Дня Європи вважається Декларація Шумана.
9 травня 1950 року в Парижі міністр закордонних справ Франції Робер Шуман закликав Францію, Німеччину та інші європейські країни об’єднати їхні вугільну та сталеливарну галузі промисловості (основи нарощування військової техніки) та віддати їх в управління нової наднаціональної структури. Це стало «наріжним каменем Європейської федерації». Завдяки об’єднанню економічних зусиль і розподілу досягнутих результатів європейські країни уникнули накопичення військової могутності одна проти одної, що і забезпечило мир в Європі.
Три з половиною десятиліття тому на Міланському саміті 1985 лідери ЄС вирішили увічнити день проголошення Декларації Шумана та постановили щорічно відзначати «День Європи».
У День Європи жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту.
До речі. У 1887 році в Закарпатті (яке тоді перебувало у складі Австро-Угорщини) у Верхнетісянській улоговині на правому березі Тиси було встановлено двометровий геодезичний знак, що позначає географічний центр Європи.
Координати цього географічного центру Європи: 47 ° 563" північної широти і 24 ° 1130" східної довготи.