Євроатлантична інтеграція


Євроатлантичне співробітництво

Річна національна програма співробітництва Україна – НАТО на 2021 рік

Науково-технічне співробітництво Україна – НАТО

Співробітництво у сфері оборони та безпеки

Співробітництво Україна – НАТО у військовій сфері

Участь України у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки під проводом Альянсу

Співробітництво Україна – НАТО у рамках програми «Партнерство заради миру»

"Україна-НАТО. Що далі після посиленого партнерства"

 

Особливе партнерство України з НАТО

Основоположними документами, що визначають характер відносин України з НАТО, є Хартія про особливе партнерство між Україною та НАТО (9 липня 1997 року) і Декларація про її доповнення (21 серпня 2009 року). Закон України “Про засади внутрішньої і зовнішньої політики” (1 липня 2010 року)  визначив намір України як європейської позаблокової держави продовжувати конструктивне партнерство з Альянсом. Спираючись на цей курс, була оновлена Стратегія національної безпеки України (8 червня 2012 року). Альянс підтвердив готовність і надалі розвивати партнерство з Україною у новій Стратегічній концепції, ухваленій на Лісабонському саміті НАТО (листопад 2010 р.), та у Декларації Чиказького саміту НАТО (травень 2012 р.).

І. Політичний діалог. Політичний діалог України з Альянсом забезпечується шляхом двосторонніх контактів на всіх рівнях, включно з міжпарламентським виміром. Провідну роль у поглибленні цього діалогу відіграє Комісія Україна-НАТО, створена в 1997 р. на виконання положень Хартії про особливе партнерство. Під егідою Комісії функціонують п’ять Спільних робочих груп Україна-НАТО.

22 лютого 2013 року відбулося засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів оборони (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).

27 травня 2013 року відбулася зустріч Міністра закордонних справ України Л.О.Кожари з Генеральним секретарем НАТО А.Ф.Расмуссеном (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).

19 червня 2013 року відбулося засідання Комісії Україна-НАТО на рівні послів за участю Радника Президента України М.І.Ставнійчук (щодо конституційної реформи в Україні та реформи виборчого законодавства).

24 вересня 2013 року в рамках роботи 68-ї сесії Генеральної асамблеї ООН відбулася зустріч Президента України В.Ф.Януковича з А.Ф.Расмуссеном (м. Нью-Йорк).

23 жовтня 2013 року Міністр оборони України П.В.Лебедєв взяв участь у засіданні міністрів оборони країн-контрибуторів Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані та зустрівся із Заступником Генерального секретаря НАТО А.Вершбоу (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).

7 листопада 2013 року відбулася зустріч Міністра закордонних справ України Л.О.Кожари із заступником (помічником) Генсекретаря НАТО з питань політики та безпеки Т.Стаматопулосом, а також розширене засідання Комісії з питань партнерства України з Організацією Північноатлантичного договору за участю експертів Міжнародного секретаріату НАТО та представників причетних центальних органів виконавчої влади (Міністерство закордонних справ України, м. Київ).

10 грудня 2013 року відбулося засідання Комісії Україна-НАТО на рівні послів за участю Заступника міністра закордонних справ – керівника апарату А.В.Олефірова (штаб-квартира НАТО, м. Брюссель).

12 лютого 2014 року Міністр закордонних справ України Леонід Кожара зустрівся з Президентом Парламентської асамблеї НАТО Х’ю Бейлі в Києві.

У рамках розвитку міжпарламентського діалогу Постійна делегація ВРУ в Парламентській асамблеї НАТО взяла участь (у якості спостерігача) у щорічній Весняній сесії Парламентської асамблеї НАТО (17-20 травня 2013 року, м. Люксембург) та  у щорічній Осінній сесії  Парламентської асамблеї НАТО (11-14 жовтня 2013 року, м. Дубровнік).

ІІ. Річні національні програми співробітництва Україна-НАТО. Ключовим системним документом розвитку співробітництва з НАТО та важливим інструментом здійснення реформ в Україні за підтримки Альянсу є Річні національні програми співробітництва Україна-НАТО (РНП), які розробляються з 2009 р. Річна національна програма співробітництва Україна-НАТО затверджується Президентом України. Річна національна програма співробітництва Україна-НАТО на 2013 рік була затверджена  Указом Президента України № 371/2013 від 5 липня 2013 року. Проект Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО на 2014 рік схвалено на засіданні Кабінету Міністрів України 15 січня 2014 року та  направлено на розгляд Президента України В.Ф.Януковича.

ІІІ. Практичне співробітництво Україна-НАТО. Для розвитку практичного співробітництва під егідою Комісії Україна-НАТО створено
5 спільних робочих груп Україна-НАТО (СРГ): з питань воєнної реформи (СРГ ВР); оборонно-технічного співробітництва (СРГО); економічної безпеки; планування на випадок надзвичайних ситуацій цивільного характеру; зі співробітництва з питань науки і довкілля (СРГ НОД). Співробітництво з питань реформування сектору безпеки та оборони здійснюється в рамках діяльності відповідних спільних робочих груп, шляхом участі України в програмі Альянсу „Партнерство заради миру”, а також на двосторонній основі через взаємодію з державами-членами НАТО.

У 2013 році проведено три засідання спільної робочої групи Україна-НАТО з питань воєнної реформи у форматі ключової групи та засідання високого рівня, два засідання спільної робочої групи Україна-НАТО з питань оборонно-технічного співробітництва, засідання спільної робочої групи Україна-НАТО зі співробітництва з питань науки і довкілля.

Активно тривав розвиток так званого «невійськового» виміру співробітництва, зокрема по лінії науки та охорони довкілля.

Так, 18 вересня 2013 року підписано Імплементаційну угоду між Кабінетом Міністрів України та Організацією Північноатлантичного договору з підтримки про перезахоронення радіоактивних джерел, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР в Україні (створено Трастовий фонд, країна лідер проекту – ФРН, інші донори США, Швейцарія, Люксембург).

У липні 2013 року започатковано проект «Проведення природовідновлюваних робіт з локалізації та ліквідації нафтохімічного забруднення на території резервного парку військової частини А2788,
 м. Київ» в рамках Програми НАТО «Наука заради миру та безпеки».

IV. Участь України в місіях НАТО. Нині Україна бере участь в трьох (з чотирьох поточних) операціях під проводом НАТО. 30 українських миротворців виконують завдання в Міжнародних силах сприяння безпеці в Афганістані (МССБ), 163 українських миротворця залучені до операції Багатонаціональних сил НАТО в Косово (КФОР).

У розвиток раніше досягнутих українською та італійською сторонами  домовленостей про переміщення частини українських сил та засобів з провінції Гор до контингенту ЗС Італії в м. Герат, 7 серпня 2013 року в штаб-квартирі НАТО була  підписана відповідна Технічна угода між Міноборони України та Міноборони Італійської Республіки.

У 2013 році участь Військово-морських сил України в операції НАТО «Активні зусилля» в Середземному морі забезпечувалася шляхом залучення корвету «Тернопіль» (13 жовтня – 13 листопада 2013 року).

У період з 24 вересня 2013 року до 2 січня 2014 року фрегат Військово-морських сил України «Гетьман Сагайдачний» виконував завдання в рамках антипіратської операції НАТО «Океанський щит» (Аденська затока). З 5 січня 2014 року фрегат «Гетьман Сагайдачний» розпочав у тому ж районі участь в операції з протидії піратству «EU NAVFOR ATALANTA» у складі військово-морського угруповання ЄС (до 5 березня 2014 року).

З 1 січня 2014 року рота морської піхоти Військово-морських сил України розпочала чергування у складі Сил реагування НАТО (СРН) після участі у головному сертифікаційному навчанні СРН «Steadfast Jazz-2013» (28 жовтня – 9 листопада 2013 року, Польща, акваторія Балтійського моря).

V. Внутрішньодержавна координація розвитку конструктивного партнерства Україна-НАТО. Внутрішньодержавна координація розвитку конструктивного партнерства України з НАТО здійснюється Комісією з питань партнерства України з Організацією Північноатлантичного договору. Комісія, створена у 2010 році, є допоміжним органом при Президентові України та очолюється Міністром закордонних справ України. Новий персональний склад Комісії затверджено Указом Президента України №6/2014 від 14 січня 2014 року. Сьоме розширене засідання Комісії за участю експертів Міжнародного секретаріату НАТО та представників причетних центральних органів виконавчої влади відбулося 7 листопада 2013 року й присвячувалося підведенню підсумків та оцінці виконання Україною Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО у 2013 році.

    Джерело: "Місія України при НАТО"

Розробка веб-сайту